;
Eesti

Kleebised on lühidalt öeldes sildi üks liik: tükk prinditud paberit või plastikut, mille ühele küljele on kantud rõhutundlik liim. Kleebised on eelkõige vahva kaunistus, seetõttu valmistatakse neid sadades erinevates kujudes, suurustes ja värvides ning nendega kaunistatakse võileivakarpe, lastetubasid, mööblit, vihikuid jne. Mõned inimesed kollektsioneerivad kleebiseid ja vahetavad neid teiste kollektsioneeridega. Kleebiseid kasutatakse ka ajutisteks nimesiltideks.

Kleebised on väga laialt kasutatav vahend neil juhtudel, kui ese vajab identifitseerimist. Brändid kleebivad neid oma toodetele, et muule maailmale teada anda sellest, milline firma on need tooted valmistanud. Samuti on kleebised head kirjeldamaks toote teatud omadusi, mis esmasel vaatlemisel välja ei paista. Kleebiseid tavatsetakse ka jagada reklaami- ja poliitilistes kampaaniates.

Lapsed ja ka kollektsionääridest täiskasvanud koguvad kleebiseid spetsiaalsetesse albumitesse. Seetõttu valmistatakse neid väga erinevaid, erinevast materjalist ja erinevas stiilis. Veidi teistmoodi kleebised on ka populaarsed Post-it märkmepaberid, millel on korduvkasutatav liimiosa ainult märkmepaberi ühes servas ja mida tavaliselt müüakse tühjaleheliste blokkidena.

Ajalugu

Kleebised on nüüdseks meie elu tavaline osa. Me näeme neid enda ümber iga päev, kasutatuna väga erinevatel viisidel. Aga – nagu võib ka eeldada – ei ole see alati nii olnud.

Kleebiste tekkimise ajalugu ei ole nii selge, nagu me seda ehk võib-olla teada tahaksime. Enamus ajaloolasi, kes kleebiste tekkimist uurib, jõuab järeldusele, et kleebised võtsid kasutusele Euroopa kaupmehed 1880-ndatel aastatel. Rahvarohketel turuplatsidel hakkasid kaupmehed otsima viise, kuidas oma kaup ostjatele rohkem silmatorkavamaks muuta. Seetõttu kinnitasid nad oma kauba külge erksavärvilisi paberitükke. Mõne aja pärast ilmusid nendele paberitükkidele ka prinditud kirjad ja pildid – kirjeldused kauba reklaamimiseks ja hinnakirjad. Need paberist sildid kinnitati kummipasta abil, ning sellega olidki esimesed algsed kleebised sündinud. Kõigepealt kasutasid kleebiseid puuviljade müüjad, aga peatselt olid need kasutusel ka sigarikarpidele ja kommipurkidel. Sajandivahetuseks olid kleebised juba reklaamitööstuse levinud osa.

Varastel 1900-ndatel loodi kleebisepasta, mida kanti paberile, kus see seejärel kuivas. Pasta aktiveerimiseks ja selle kleepuvaks muutmiseks oli vaja seda niisutada. Petaselt tulid saadavale ka sama tehnoloogiat kasutades valmistatud postmargid, samuti hakati kleebiseid paigaldama ka näiteks kohvritele, et neid saaks aurulaevadelt ja muudelt masstranspordivahenditelt mahalaadimisel identifitseerida. R.Stanton Avery oli esimene, kes selliseid isekleepuvaid silte edukalt valmistas ja turundas ning firma Avery on ka tänapäeval jätkuvalt kleebiste ja etikettide tööstuses juhtiv tootja.

Kleebised jätkasid kommertkasutuse kõrval oma võidukäiku edasi niisama kaunistamise eesmärkidel kasutatuna tavainimeste poolt. Kleebisetööstus võttis suuna lastele ja hakkas 1930-ndatel kleebistel kujutama loomi, tsirkusekloune, koeri ja kasse, autosid ja ronge ja muud lastepärast. Kleebiseid sai teha märjaks ja seejärel kleepida paberile, luues sel viisil pilte täpselt oma soovi kohaselt. Seda tüüpi nn. kleepsualbumid on populaarsed ka tänapäeval.

Kleebiste tüübid ja nende kasutusvõimalused on viimase kuue aastakümne jooksul märkimisväärselt kasvanud. Tihtipeale on kleebiste kasutamine tänapäeval kiireim, sobivaim ja ka soodsaim lahendus, lisaks saab kleebismaterjalist välja lõigata kõikvõimalikke kujutisi, tekste, logosid jne. Kleebised valmistatakse kasutades väga erinevaid tehnoloogiaid, olenevalt nende vajalikust hulgast ja keerukusest. Detailsemad kujutised prinditakse kleebismaterjalile, lihtsamad saab lõigata välja spetsiaalse kleebiselõikuriga.

Tänapäeval on kleebiste kasutamiseks tohutuid võimalusi, laienenud on eelkõige kommertslikel eesmärkidel kasutatavate kleebiste liikide valik. Tähtis on siinkohal valmistada kleebised nende kasutamisele vastavale materjalile, arvestades, kas hakkavad need olema sise- või välistingimustes, sõiduvahendil, plakatil jne. Materjali valikust sõltub ka kleebiste vastupidavus ja kestvus. Siinkohal toome ära mõned kasutusvõimalustest:

  • PVC kleebised
  • Autokleebised
  • Reflektorkleebised
  • Sõiduvahendi ülekleepimine
  • Aknakleebised
  • Sildikleebised
  • Põrandakleebised
  • Magnetkleebised
  • Kleebised PVC-le

 

Kuidas ja millest valmistame?

Mprint valmistab kleebiseid matist või läikivast PVC-kilest, nii valgel kui ka läbipaistval taustal. Kleebised lõigatakse välja plotteriga ning kaetakse vajadusel mati või läikiva laminaadiga, kaitsmaks neid märgumise ja kriimustuste eest.

Tutvu ka kleebiste tootelehega!