;
Eesti

Epson töötas välja esimese digitaalse printeri aastal 1968. Väike ja kergekaaluline EP-101 tõstis Epsoni fototrüki innovatsiooni esirinda. Fototrükk on valdkond, kus Epson on suutnud püsima jääda tänu headele tehnikutele ja inseneridele, kes on suutnud alati kliendi ootusi ületada. Ühtlasi ka tänu sellele leiavad Epsoni tooted rakendust ülemaailmselt.

Alustades SQ-2000’ga, mis oli Epsoni esimene tindiga toode, on Epson välja andnud palju uut ja innovatiivset tehnikat mis on tööstust arendanud. Nende hulgas on näiteks: Epson Stylus Colour, mis oli esimene kõrgkvaliteetne 720-dpi tindiprinter ja Epson Stylus Photo, mis oli esimene värvifotoprinter fototrüki ajaloos.

Seevastu tee nende murranguliste saavutusteni ei olnud lihtne. Hoolimata sellest, et Epson domineeris SIDM (serial impact dot matrix) 1980-ndate printerite alal, ei olnud tõenäoline, et Epsonil õnnestub vallutada ka fototrükk.

Hilistel 80-ndatel ja varastel 90-ndatel taipas Epson, et SIDM-ide fototrüki turgu ähvardasid ühest otsast kiired laserprinterid ja teisest otsast tindiprinterid. Firma ennustas, et tulevikus kuulub turg tindiprinteritele ning hakkas investeerima termiliste, piezoelektrilistele ja muudele tindiprintereid arendavaisse sektorittesse. Samal ajal kui teised fototrükk ettevõtted lasid välja termotindiprintereid fokusseerus Epson piezo-põlistele toodetele, veendes kliente, et see süsteem võimaldab printida pilte parema kvaliteediga, on vastupidavam ning annab võimaluse printida kõrge variatsiooni tintidega. Tehnilised raskused tundusid ületamatutena, kuna nii peent ja miniatuurset tehnikat ei eksisteerinud valdkonnas, mida tunti kui fototrükk. Et kasutada piezo tehnoloogiat printerites, pidi Epson välja mõtlema midagi uut. Fototrükk oli arengujärgus.

Et lahendada see probleem palgati grupp kellatehnikuid vastavasse valdkonda tööle. Kombineerides kellatehnikute ja prindi-inseneride teadmised, arvas Epson, et tulemuseks võib olla täiesti uus ja senitundmatu tehnika fototrükk. Ja nii see oligi, tulemuseks oli Micro Pieze tehnoloogia, Epsoni revolutsiooniline tindi printeripead. Esimene tindiprinter selle tehnoloogiaga järgi läbi fototrüki ajaloo anti välja 1993. Aastal, Epson Stylus 800. Järgneval aastal, Epson Stylus Colour, tootis kvaliteet värvifotosi. Sellest tõusis ka Epsoni tormiline edu, sest Epson Stylus Colour viis selle firma tippu. Võib julgelt öelda, et tänu sellele ja Epson Stylus Photole, mis väljastati aastal 1996, on kodune fotode printimine sellisel tasemel nagu me seda täna teame.

1998. aastal tuli Epson välja VSDT (variable-sized droplet technology), mida kasutati esmalt Epson Stylus Photo 750 ja Epson Stylus Photo 1200 mudelite puhul. See murranguline fototrüki tehnika võimaldas trükkida pilte, mis olid ülimalt detailsed just tänu uutele väiksestele tindipeadele. Detailid, mida oli võimalik printida olid lausa mikroskoopilised ja nähtamatud paljale inimsilmale.

Seades end sisse fototrüki ja koduse printimise valdkonna tipus, taipas Epson, et nende Micro Pieze tehnoloogia on kasutatav ka väljaspool nende harilikku tarbiaskonda. Epson Stylus Pro 9500 oligi esimeseks pürgiaks fototrüki professionaalsele trurule. Aastal 2000, kui see välja ilmus, tutvustas see kliendile printimist, mis oli ühtlaselt kiire, kvaliteetne ning soodne.

Seitse aastat hiljem, 2007, arendas Epson välja midagi, mida nimetatakse thin-film piezo tehnoloogiaks. See muutis dramaatiliselt fototrükki ja seda, kuidas juba tavaliseks muutunud Micro Piezo prindipäid kasutatakse suurema formaadiliste reklaamplakatite tootmisel. Siis, aastal 2013, rikastus fototrükk veel uue arendusega, thin-film piezo tehnoloogia edasi arendus: PrecisionCore. Kui thin-film piezo tehnoloogia sobis ainult suuremate kommertslike välja annete jaoks, siis see tehnoloogia suutis hõlmata mõlemat, nii mahukaid tööstuslike, kui ka väikseid koduseid ülesandeid. Sellega ei kavatse Epson veel lõpetada, vaid nende eesmärk on fototrüki tehnoloogia edasine arendamine.

Allikas

3D fototrükk põrandale
Fotokapa ehk fototrükk KAPA plaadil